İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PAMUKKALE

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Türkiye harikası bir yere götüreceğiz sizi, gördüğünüzde büyüleyen, içine ilk adımı attığınızda sizi adeta Disney’in masal dünyalarından birinde gibi hissettiren bu doğa harikası Pamukkale. O kadar masalsı ki girişten geçtikten sonra pamuk görünümlü travertenlere zarar vermemek için ayakkabılar çıkarılıyor ve bütün travertenleri öyle gezmek zorundasınız.

Pamukkale’ye Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenle

Gitmişken bikinilerinizi de giyip gidin bizim maalesef aklımıza gelmedi ve çok pişman olduk. Gerçi neredeyse tamamen  suya girdik ama 🙂 Yukarı kadar çıkacaksanız mutlaka şapka ve bol su bulundurun yanınızda. Özellikle yaz aylarında çok fena çarpabiliyor güneş. Biz otele gidince fark ettik ki her yerimiz amele yanığı olmuş. Ayrıca Saklıkent’te olduğu gibi burada da sırt çantasını tavsiye edeceğiz. Yoksa ayakkabılar elinizde kalıyor, sular, şapka, telefon havuza düşmesin diye sürekli çaba sarf ediliyor. Birde yıkanınca bile geçmeyen kireç izlerine bir kaç gün katlanacaksınız kesinlikle bunun 100 katına bile değer.


Bizim Pamukkale’ye gidişimiz ani olduğu için çok fazla araştırma fırsatı bulamamıştım. Travertenleri gezmeyi amaçlayarak gitmiştik. Tabi direne direne en tepeye kadar çıkınca bizim için büyük bir sürprizle karşılaştık.

Ona geçmeden önce önemli bir şeyden bahsetmek istiyorum.
Pamukkale’deki Güney Kapısı ve Kuzey Kapısı nedir? Pamukkale Travertenleri Nasıl Gezilmeli?

Çok büyük bir alan içinde Travertenler, antik havuz ve Hierapolis Antik Kenti var. Bu yüzden tek giriş olmasını bekleyemezdik. Güney kapısından girerseniz önce antik kenti gezip dönüşte travertenlerden inebilirsiniz ki bu mantıklı seçenek çünkü travertenleri hem inip hem çıkmak zor oluyor. Ya da kuzey kapısından girip Travertenlerle giriş yapıp yukarı tırmandıktan sonra antik kenti gezebilirsiniz. Çıkışınızı da yine ya travertenlerden ya da güne kapısından yapabilirsiniz.

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

Antik kentin içinde bulduk kendimizi. Tabi direk gezmeye vurduk. UNESCO koruması altında ve Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bir yer. Antik kentin M.Ö. II. yüzyılda Bergama krallarından II. Eumenes tarafından kurulduğu düşünülüyor. Ayrıca Bergamanın efsanevi kurucusu Telephosun karısı Amazonlar kraliçesi Hieradan dolayı, Hierapolis adını aldığı bilinmektedir.

Antik Kentin içindeki önemli yerler ve eserleri saymak istersek: Frontinus Caddesi, Agrora, Gymnasium, İon Sütun Başlıklı Ev, Apollon Kutsal Alanı¸ Surlar, Su Kanalları Ve Nympheumlar olarak sayabiliriz.    

PAMUKKALE HİERAPOLİS ANTİK KENT BİLETLERİ

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’ne Giriş: Bilet travertenler, antik havuz ve antik kenti kapsıyor ve fiyatı 35 lira. Müze kartı da her biri için kullanabilirsiniz.

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Pamukkale’den minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
PAMUKKALE HİERAPOLİS ANTİK HAVUZU

Buranın en güzel kısımlarından biri Kleopatra havuzu. M.S 7. Yüzyılda bir deprem şehrin ortasında bir çukur açmış, şehrin sütunlarını içine savurmuş, termal sular da içini doldurunca bu Antik Havuz oluşmuş. Çok şifalı suyu varmış, cilt ve dolaşım sorunlarına iyi geliyormuş. Üstüne bir de estetik güzelliği olunca tabi ki de çok popüler! Termal sularla beslendiği için her daim 36 derece suyu var. Tabi ki kışın bu havuzun vereceği keyfi düşünemiyoruz !

Pamukkale Antik Havuz’a Nasıl Gidilir?

Pamukkale’den travartenlere minibüsler var. Onlara binip tavertenleri  de gezerek tırmanacaksınız.

Pamukkale Antik Kent’e Giriş Ücretleri: Travertenler, Antik kent ve havuza giriş tek biletle oluyor ve 35 lira veya hepsi için müze kart geçerli. Tabi havuzda yüzmek istiyorsanız ayriyeten 32 tl vermeniz gerekiyor. (0-6 yaş ücretsiz, 6-12 yaş 13 lira) Yazın 08:00-21:00
Pamukkale’de Konaklama

Pamukkale’de nerede kalınır? Biz nerede konakladık? Pamukkale’de Otel Tavsiyesi

Alanya’da gitmeden araştırdık ve bize en güzel gelen Richmond Oteli seçtik. Gittiğimiz gün cumartesiydi ve otel kalabalıktı. Ama çok fazla havuz seçeneği olduğu için hiç kalabalığını hissetmedik. Hatta bir ara kendimizden şüphe ettik o insanlar gerçek değil miydi diye pazar günü öğlenden sonra da otel tamamen bize kaldı. Kapatmışız gibi her birimiz tek tek havuzlara girdik. Otel çok temizdi yemekleri çok güzeldi. Ayrıca sosyal olanakları da çok güzeldi. Okçuluk, mini golf, tenis vb. aktivitelerden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Kesinlikle verdiğiniz paraya değen bir otel. Otel kışın kaplıca tatili içinde ideal bir otel bu arada.

Not: Tatilin ilk günlerinde bizim yaptığımızın tersine Okçuluğa girişmeyin sonra kolunuzun bacağınızın ağrımasından havuza bile giremezsiniz

Pamukkale Travertenleri’ne Giriş ücreti: Girişi 30 liraydı. Müze kartta geçerli. Eğer 2 yere bile girmek istiyorsanız kesinlikle müze kart daha hesaplıya geliyor.

Pamukkale Travertenleri’ne nasıl gidilir?

Karahayıt’tan Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Gidiş ise denizli merkezden yarim saatte bir minibüs var. Biz Karahayıt’ta kaldık. Oradan da minibüsler var. Yani ulaşım oldukça kolay.

Pamukkale Karahayıt’a nasıl gidilir?

Alanya’dan otobüse bindik ve Pamukkale’ye gittik. Otogardan otelin bulunduğu termal sularıyla meşhur Karahayıt’a minibüsler vardı. Rahat bir yolculukla otele vardık.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.