İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HEİDELBERG

Tipik bir Ortaçağ havasında olan bu âşık olunası şehirde anlatma sırası. Hani Almanya- Ortaçağ diyince akla Heidi tiplemesi gelir ya, renkli etekler, örgülü saçlar vs heh işte tam o tiple gezilecek bir yer burası. Taş binalarıyla çevrili çarşısı (Markplatz) , inmesi çıkması bol yeşillikli parktan olan kalesi (ki manzarası da haliyle efsane), içinden geçen Neckar Nehri, tüm o eski havasını veren Old Bridge, kalenin içindeki Şatosu, Almanya’nın en eski üniversitesini barındıran ve biraz korku filmi efektine sahip tahta oyuncaklar satan dükkanları ile o taraflara yolunuz düşmüşse uğramanız gereken en romantik yerlerden biri.

  • Öncelikle Heidelberg nerede?  Heidelberg’e nasıl gidilir?

Almanya’nın güneybatısında yer alıyor. Frankfurt’un da güneybatısında haliyle. Frankfurt’tan 6 euroya tren ve otobüsler ile ulaşımı var.

Şimdi Heidelberg’de gezilecek yerleri sıralayalım:
HEİDELBEREG GEZİLECEK YERLER

  1. Heidelberg Kalesi

Yemyeşil orman içinden geçerek tepelere çıkıp ulaştığınız kartpostal gibi bir yol ve kale. 13. Yüzyıldan kalma kırmızı taştan yapılmış kalenin bazı bölümleri yıkılmış durumda.  İçin bomboş para verip girmenize çok da gerek yok ama çevresinden göreceğiniz manzara paha biçilemez. Yolunuz Heidelberg’e düşerse mutlaka kaleye çıkın.

Heidelberg Kalesi Giriş Ücretleri: 12 euro civarı olması lazım.

  • Carl Theodor Köprüsü

Old Bridge olarak da bilinen 1788 yılında inşa edilmiş köprü şehrin ortaçağ havasını zirveye çıkarmış durumda. Güzel atmosferli fotoğraflar için köprüye doğru yanaşınız.

  • Holy Spirit Kilisesi

Almaya diyince Gotik yapılı kiliselere sıkça rastlayabilirsiniz. Bu kilise de 13. Yüzyıldan kalma Romanesk eklemelerle birlikte büyüleyici bir atmosferi var. Çarşısında gezerken isterseniz içine de girebilirsiniz. Ücreti karşılığında da kulesine çıkabilirsiniz.
  • Nueburg Manastırı

1130 yılında inşa edilen yapıt daha sonradan manastıra çevrilmiş. Ormanlık alan içinde gizemli yapısıyla sizleri bekliyor.

  • Heidelberg Marktplatz

Barok heykellerin, havuzların bulunduğu meydanda zaman zaman tezgahlar kuruluyor. Kafelerinde oturup dinlenebileceğiniz, şanslı gününüzdeyseniz yaz aylarında konserlere denk gelebileceğiniz meydandır.

  • Heidelberg Altstadt

Eski şehir de denir. Eski şehrin bir ucunda tarihi kapı Karlstor, diğer ucunda tarihi meydan Bismarckplatz yer alıyor. Altsdat, barok binalar, dar sokaklar, pazarlar, mağazalar, restoranlar ve barlarıyla Heidelberg’in turistik yerlerindendir. Diğer Alman şehirleriyle kıyaslanırsa Heidelberg, İkinci Dünya Savaşı’ndan hasarsız kurtulan bir şehir. Almanya’nın en eski şehirlerinden biridir. Burada bir çok ünlü markayı bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.