İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa’da Ucuz Ulaşım, FLIXBUS!

Bu yazımızda sizleri en avantajlı en bütçe dostu Alman otobüs firmasıyla tanıştıracağız. FlixBus!

FlixBus nedir? Flixbus güvenilir mi?

Avrupa’da nasıl ucuza seyahat edilir?

Avrupa’da ucuz otobüs firmaları nelerdir?
Bunu nasıl keşfettiğimizden başlayalım öncelikle. Almanya’ya gitmeden Paris’i ayarlamaya çalışıyorduk ama tren fiyatları bizi gün geçtikçe ümitsizliğe düşürüyordu. Çünkü 130 euroydu biletler. Başka yollar arıyoruz, uçak desen havaalanına gitmek büyük sorun o da olmaz. En son günlerce araştırmanın sonucunda Allah karşımıza çıkardı FlixBus’ı Paris’e bilet 29 euroydu. Tabi umutlar yine yeşerir. Zaman sıkıntısından dolayı Paris için FlixBus’ı tercih edemedik ama siz bizim yaptığımızı yapmayın

Ama sonra tabiî ki de test ettik Strasbourg yazısında da yazdığım gibi 15 euroya Almanya’dan Fransa’ya gideceğimizi görünce tabi ki kaçıramazdık. Aldık sabah ilk saatteki bileti ve gittik.
FlixBus’ın Otobüsleri Nasıl?

Fiyatlarına göre mükemmel otobüsleri var. Bizim son dönemdeki otobüsler gibi. Bir Suit’ler kadar olmasa da rahat ve çok güvenilir. Avrupa’da otobüs kullanımı çok mantıklı ve çok rahat aslında ama tek sorun otogar kavramı olmadığı için bazen küçük çaplı kalp krizleri geçirebiliyorsunuz. Avrupa’da otogarlar bizimki gibi öyle her firmanın bürosu, danışma yeri, saatleri gösteren panolar veya otobüsün hangi perona geleceğini gösteren yazılar falan yok. Baya bildiğin Allah’a emanet. Hatta Strasbourg’da otobüs 1 saat kadar gecikti ve sorabileceğimiz kimse yoktu. Saat 18:00’da küçücük olan danışmamsı yeri de kapatmışlar. Hayır, erkenden orda olmamıza rağmen kaçırdığımızı düşündük. Ama yapacağımız bir şey olmadığı için totem yapıp gelmesini bekledik. Çünkü her şey normalde dakik oluyor. Gelen başka Flix Otobüs şoförlerine sorduk ve çok yardımcı oldular. Arayıp kaza olduğunu ve yakında geleceğini söylediler.
FlixBus Nerelere Gidiyor?

Nerelere gittiğini söylemek gerekirse buraya bakmanız yeterli.

FlixBus Biletlerini Nasıl Alabilirim?

Türkçe dahil 27 dil seçeneği olan bu bütçe dostu firmanın biletlerini internet sitesinden kolaylıkla alabilirsiniz. Seyahatinizi planlarken erkenden alırsanız 1-2 euro gibi komik rakamlara çok rahat bilet alabilirsiniz.

Yurtdışındayken kredi katıyla internetten bilet almak isteyenler için küçük bir uyarı: Biz de bunu yapmak istemiştik ama telefona gelmesi gereken tek kullanımlık şifre bir türlü gelemedi. Hattımızın yurtdışına açık olmasına rağmen kapsama alanı dışındasınız diyordu. Biz de mecburen Alman Kartı olan kuzenimden yardım aldık.
Bir başka seçenek ise Seyahat Acentelerinden almak. Bir çok ‘Reisebüro’ya denk gelebilirsiniz ve oralardan kredi-banka kartı, nakit olarak satın alabilirsiniz. FlixBus’un kendi seyahat acentesinden almak isterseniz size en yakını bulmak için buraya bakabilirsiniz.

Biletlerin illaki çıktısını almanıza gerek yok. Telefondan FlixBus’ın uygulamasını indirip karekod uygulaması ile binerken şoföre okutabilirsiniz. Zaten bilet dediğimiz şey de isimlerin yazılı olduğu, ineceğiniz durağı harita üzerinde gösteren ve sol üst köşesinde de karekodu bulunan A4 kâğıdına basılmış yazı. Zaten çıkarsanız da binerken şoföre okutacaksınız yine.

Biletlerimiz bu şekildeydi ve sol köşedeki karekodu okutarak bindik 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.