İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BERNİNA EKSPRESSİ

İnternette gezinirken ezkaza karşıma çıkan Bernina Ekspresi’nin resimlerini gördüğüm anda dedim ki buraya bir gün kesinlikle gideceğim. Böylece gezilecek yerler listesinde hemen yerini aldı. Tabi işin içinde İsviçre olunca 1-2 yıl içinde gideriz kısmetse diyordum.Sonra yazın ne yapsak diye planlar başladı. Vizemiz vardı yaz tatilinde bizimkiler (Almanya’da yaşayan kardeşler) gelin diye tutturunca ayaklandık ve birden eşim için İtalya’dan vize aldık. Çünkü aklımızda bir de Floransa vardı. Bernina’nın başlangıcı da Milano. Dedik İtalya üzerinden başlayıp Almanya’da ineriz bizimkilere gideriz. Bernina trenini kullanmak için bundan daha iyi fırsat olamazdı.

Hemen araştırmaya başladık. Beni bu kadar yoran başka bir rota olmamıştı sanırım. Günlerimi aldı, kafam karıştı. Bernina kısmı sorun değildi, sorun olan Almanya’ya giden trendi. Şimdi olaya tamamen hakimiz ve sizin için detaylıca anlatacağız.

Biz öncesinde Floransa’yı 3 günde fethedip, Milano’ya geçip 1 gün orada kalıp sabah Tirano’ya geçip Bernina Expressi’ne binme planı yaptık. Oradan da Chur’da inip Almanya’ya geçecektik. Milano ve Floransa yazılarımıza da burada ulaşabilirsiniz.

BERNİNA EXPRESS’İ NEDİR? BERNİNA ROTASI NERELERDİR?

Bernina Express’i İtalya’nın İsviçre sınırında olan Tirano kasabasından başlayıp, İsviçre’nin Chur kasabasından geçerek biten ve yol boyu Alp Dağların’da 3000 metreye kadar çıkan büyüleyici bir demir yolu. 3 ay önce ilk çıktığında çok uyguna alma yolları var. Bu da Alman demir yolları olandan almak. en uygun fiyatlısı DeutschBahn’da. Almanya’dan başlayıp 3 ülkeyi kapsayan yolculuğu da 29 eurocuğa satın alabilirsiniz. Ama bizim gibi geçe kalırsanız biraz daha fazla ödemek zorunda kalabilirsiniz. Almanya dedim çünkü insanlar Chur ya da Tirano’dan direk başka yerlere geçtikleri için (çünkü çok küçükler kalacak yer vs pahalı) indiklerinde başka trene binerek gitmek istedikleri diğer yere gidiyorlar. Bunu bilet alma kısmında daha detaylı anlatacağım. İster gidiş dönüş ister tek yön yapabilirsiniz. İster Almanya’dan, ister Zürih’ten isterseniz de Chur’dan ister Tirano’dan başlayabilirsiniz.
Ağır ağır (45 kilometre hız ile) 4 saat boyunca dağlarda süzülerek giden, isterseniz tavanına kadar cam olan panoramik vagonlarında kendinizi Heidi gibi hissedebileceğiniz Unesco Dünya Mirası listesinde olan bir yol bu. 196 köprü ve 55 tünelden geçerek kıvrıla kıvrıla geziyor ve her kıvrıldığında da siz trenin geride kalan kırmızı nostaljik kısmını gördükçe manzaranın tadı daha da bir artıyor.

Camların muhteşemliği

Biz Tirano’ya gelirken istasyonda o kırmızı trenleri gördüğümüz ilk anda; işte benim Bernina trenim, kırmızı kırmızı orada duruyor Ağlayacağım neredeyse görünce. Belki de ağladık. Bizde genetik işte bu ağlama olayı; Şevval Paris’te Opera binasını görünce, oğlum Operadaki Hayalet müzikalinde, ben Bernina Ekspresini görünce ağlarız. Ne yapalım duygusal insanlarız. Hele görmek için çok emek vermişsek. Zaten yol boyunca da yerimize oturamadık. Bu arada dilerseniz yerel trenleri kullanarak da bu geziyi yapabilirsiniz istediğiniz durakta inip, gezip hatta kalıp devam edebilirsiniz.
Bernina’nın güzellikleri anlatmakla bitmez ama fotoğraflarla belki karar vermenize biraz daha yardımcı olabiliriz.

Dip notu burada vermek istedim ki atlamayın diye. Trende yiyecek içecek satılıyor. Ama baya pahalı. Bizim gibi erzaklı giderseniz 4 saat boyunca ağzınız boş durmazken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Şimdi gelelim bilet alma işine.

BERNİNA EXPRESS’İ BİLETLERİ NASIL ALINIR?

Bernina Express’ine biletleri alma nereden yapılır? Sorusu ile başlayalım. Manzaralı olan yol yani Alpler kısmı Tirano-Chur arasında. Onun biletini almak çok kolay aslında. Rhb bahn‘dan internetten panoramik camlı vagon fiyatı dahil kişi başı 59 euraya aldık. Tamam fiyat çok ama ona değer dedik. Çünkü gitmeden bir kaç gün önce aldık.

Bakalım nasıl alınıyormuş. Bernina Express’ine biletleri nasıl alınır? Yanlışlık olmasın diye size görselli anlatacağım.

Sol üstte gördüğünüz ‘Book The Bernina Express’ yazılı yere basıyoruz.

Daha sonra bu sayfa açılıyor ve nereden binecekseniz ve nerede inecekseniz sırasıyla from ve to olan bölümlere yazıyorsunuz. date kısmına da hangi gün gitmek istediğinizi eğer gidiş dönüş yapacaksanız da dönüşü yazıyorsunuz. sonra da aşağıdaki search’e basıyorsunuz.

Daha sonra bu sayfa açılıyor ve kaç kişiyseniz onu girip sefer saatini seçiyorsunuz. Biz bunu Tirano’dan Chur’a gitme şeklinde yapıyoruz. Siz rotanıza bağlı olarak diğer türlü de yapabilirsiniz. Bir sonraki sayfada ise koltuk seçimi geliyor. Bunun ücreti de 10 CHF kadar. Tabi bunu yapmanız şart değil ama en sona kalan koltuğa oturmanız da çok hoş olmaz.

Şimdi gelelim en önemli kısımlardan birine madem kişi başı 10 CHF veriyoruz en güzel yerde biz oturmalıyız.

Bernina Treni Koltuk Seçimi nasıl yapılır?

Bernina Express’inde nerede oturmalıyız?

Bernina Express’inde ne tarafta oturulmalı? Manzara ne tarafta?

Herhalde 3 saat kafa patlatıp yine en büyük hatamızı yaptığımız nokta burasıdır. Aa orada boşluk var kapı kesin orası o zaman o taraftan birleşse vagonlar şu tarafa gitse diye diye sen git en kötü yeri seç ! Neyse ya hatırlayıp hüzünlenmeyeceğim ama herkese yayacağım lütfen Bernina Express Koltuk Seçimini düzgün yapın. Şimdi o valiz yazdığım yerde 2 sıra raf var ve herkes valiz koyuyor. Panoramik cam olmasına rağmen o taraf neredeyse bizim tamamen kapandı. Sonra dedik durun ya o kadar para verdik indirelim valizleri dedik. 3 kabin boy bizimdi tamam ama bizimkiler en üstte durunca bile manzarayı kapatmıyordu. Ah o Asyalıların XL valizleri. Ne işiniz var onlarla nostaljik trende. Neyse geçti artık. kısacası orası valiz bölümü. Yani neymiş kesinlikle 14-15-16-17’den almıyormuşuz. Biz Tirano’dan Chur’a gittiğimiz için asıl en güzel manzaralar üst kısımda görülen yerlerdeydi. Tabi ki de öbür tarafta da aynı tarz manzara var ama o tarafta daha çok vardı. Yani şöyle 41-42 İtalya-İsviçre istikametindeyken gayet ideal. Koltuk seçimimizi de yaptıktan sonra Next diyoruz ve gelen sayfaya bakıyoruz.

Ad, soyad ve doğum tarihini yazıp no discount’u işaretleyip Add to Card diyoruz. Daha sonra çıkan sayfa ise;

Proceed to Checkout diyoruz.

Bu sayfaya yönlendiriyor. Biz de Chechout as Guest diyip Continue diyip fatura adresi bilgilerini gireceğimiz yere yönlendiriliyoruz.

Yan tarafta Bill Adress yazan yere isim, soyisim, mail adresi, ev adresini yazdıktan sonra koşulları da kabul ettiğinize dair 2 çarpıyı da koyup sonunda kart bilgileri kısmına geliyoruz

Ödeyeceğiniz kart türünü seçiyorsunuz sonrası klasik İnternet alışverişi gibi. daha sonra çıkan yerdeki biletlerin çıktılarını alırsanız trene binerken kontRol oluyor haliyle. Mailinize de biletler geliyor zaten. Hooop evet artık Tirano-Chur arası 4 saatlik muhteşem Alp Dağları gezimizin biletleri tamam. Eee Tirano’ya nasıl gidiyoruz şimdi? Chur’da inip ne yapıyoruz peki? Hadi gelin bir de o sorunları çözelim.

TİRANO’YA NASIL GİDİLİR?

Şimdi bir diğer sorun ise Bernina trenine ulaşım. Bernina Treni İtalya’nın İsviçre sınırındaki Tirano kasabasından kalkıyor. Buraya tren ile ulaşabilirsiniz. Biz Milano’dan Tirano’ya geçeceğimiz için 1,5-2 saat kadar bir tren yolculuğu ile ulaştık. 12 euroya biletlerimizi Trenitalia’dan aldık.

Biz Bernina’ya binmeden önce gidip biraz da oraları gezelim dedik o yüzden 2 saat önce orada olduk. Çok küçük bir her gezecek bir şey yok. Bernina’nın tatlış magnetlerine 4 euro bayılabilirsiniz isterseniz. Bir kaç da kafe var biz bir şeyler atıştırıp yolculuğumuz için trenimize doğru yöneldik.

CHUR’DAN ZÜRİH’E NASIL GİDİLİR? CHUR’DAN ALMANYA’YA NASIL GİDİLİR?

İster İsviçre’de kalın tatilinize devam edin isterseniz de Almanya’ya devam edin. Biz Almanya devam edeceğimiz için DeutscheBahn’dan Chur Mannhaim arasına tren bileti aldık. Bu yolculuğumuz yaklaşık 6 saat sürecekti. Tamam biz her şeye tamamız derken DeutschBahn bu sefer bizi zorladı. Bu genel bir sorun olduğu için ayrı bir başlıkta yazalım.

DEUTSCHBAHN’DAN BİLET NASIL ALINIR?

Daha önce Almanya içi aldık ve hiç bir sorun çıkmadı. Ama yurtdışı bilet almaya gelince biraz zorladı. Biz alalım diyoruz Chur-Mannhaim arası internet sitesinden fiyat göstermiyor. Teyzemler oradan almaya çalıştılar yok ellerinde çıktı olması lazım dediler. Tamam rezervasyon kodu yok mu dedik çıkaralım internetten uçak biletlerinde olduğu gibi ? yok efenim onların oradan verdiği gerekiyormuş dediler. Dedim 2019 yılındayız ve Almanya’sın sen kendine gel. Yemedim tabi ki de bu numaraları ve sürekli yaza çıka yenileye kapata DeutschBahn’ın sitesinin de kafasını karıştırdım ve fiyat gösterdi. Artık riske atıp alacaktık ve o çıktıyı gösterip binecektik trene her şeye rağmen. baktık Chur-Mannhaim arası 59 euro. Dedik kapat kapat tamam iptal bu iş orası 73 CHF bu 59 euro zaten daha hiç bilet de almamıştık. o gece öyle kaldı. Ertesi sabah ben Şevval’i bir çığlıklarla uyandırdım ki baktım ve bilet fiyatları 19 Euro’ya düşmüş! Aman Tanrım diyerek o da bir gözü kapalı koşa koşa gitti bilgisayara valla da kaptık 19 euroya 6 saatlik hızlı treni.
Ayrıca Buradan Worms DeutschBahn’daki o teyzeye de selamlarımı yolluyorum tabi ki de DeutschBahn’ın da barkod sistemi var ya da çıktı alabileceğiniz bir e bilet veriyor. İsterseniz evinize de postalayabiliyor ama o 1 hafta içinde geleceği için bizi kurtarmıyordu. Yani rahatça Alman demir yollarından ülkeler arası biletinizi alabilirsiniz. Bunu da yine sen fotolu anlat derseniz hemen anlatayım. (Yazar fotoğraflı anlatınca kendini çok işe yaramış hissediyordur) Bu arada App olarak telefonunuza indirip hesap açarsanız hem bileti kaybetme olasılığınız olmaz hem değişen peronları hem de aradaki tim durakları görebilirsiniz. Şiddetli tavsiyemdir. Deutschban App’i güvenilir mi derseniz evet kesinlikle. Ordan barkod okutursunuz, değişiklikleri ve nerede olduğunuzu kontrol edebilirsiniz. Bilet satın alabilirsiniz.

Daha sonra çıkan sayfada saatlere göre aktarmalı vs olarak trenler sıralanıyor. Mesela tam da bizim trenimizin saatinde 20:08’dekini incelersek. Sırasıyla 6:06 saat sürecekmiş, 1 kere inip aktarma yapacakmışız o da hızlı trenmiş. IC hızlı trenin kısaltması. 19 Euroymuş 2. sınıf olan diğeri de 113 euroymuş. İsteğimize göre bir tutam treni seçip kısık ateşte ‘to offer selection’ diyoruz.

Çıkan sayfada Age kısmına yolcuların yaşını yazıp Refresh diyoruz. Yine bir üstteki gibi tren seçme sayfasına yönlendirecek seçip devam ediyoruz ve gelen sayfa;

Biz şehiriçi ulaşım vs. istemediğimiz için 19,90 euro olanı seçip Continue diyoruz.

Bir sonraki sayfada üyeyseniz bilgiler otomatik geliyor değilseniz de doldurup devam ediyoruz.

Sonraki sayfamız da bu. İsterseniz 5,90 euroya evinize postalayabiliyorlar isterseniz de Digital Ticket’ı var. Biz de Digital Ticket’ı seçtik ve gelen barkodu trende kontrol için gelen görevlilere okuttuk. Test edildi onaylandı yani sorun yok. Tabi onaylanana kadar aklımız çıktı görevli tamamdır dedikten sonra derin bir nefes aldık. Sordum böyle dendi illa çıktı olması gerekiyor diye. Dedi saçmalama biz Almanyayız kendine gel. Artık günün ve 3. trenin yorgunluğunu burada hissetmeye başladık. tam 12 saat olmuştu otelden çıkalı ve daha önümüzde 6 saat + 1 saat de eve yol vardı. Ama her şeye değerli bu macera. Tek bir anından pişman olmadan yaşadık.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.