İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MİLANO

Bernina Express’ine adım adım ulaşma planımızda 2. Durağımız Milano. Bernina için son durak da sayılabilir. 1 gece kalıp sabah 14:25’teki Bernina Expressine yetişmek için Tirano’ya geçeceğiz. Yani Milano’da çok da gezecek vaktimiz yok anlayacağınız. Floransa’dan Milano’ya gelmek için FlixBus kullandık ve Milano San Donato’da indik. Orada şehir merkezine geçmek için metro var. Haritasını aşağıya bırakıyorum.

Bizim otelimiz Centrale Fs’de olduğu için Sarı ile gösterilen hatta bindik. Yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla muhteşem bir tren garından şehre çıktık. Bu hat aynı zamanda Duomo’ya da ulaşmak için kullanacağımız hat. Onları detaylı anlatacağım az sonra. Ama ilk çıktığımız anda üçümüzün de hissettiği biz büyük şehirleri ya da çok yeşil olan yerleri gezmekten zevk alıyoruz. Floransa’dan sonra Milano adeta cennet gibi ferah geldi. Otelimize yerleştikten sonra çok fazla da vaktimiz olmadığı için direk Katedrale yöneleceğiz.

MİLANO’DA NEREDE KALINIR? MİLANO’DA OTEL TAVSİYELERİ

Biz sabah yola çıkacağımız için ulaşımı kolay olsun istedik ve merkez istasyonun yakınından otel baktık. İstasyona 3-4 dakika mesafe güzel ve uygun fiyatlı bir otel bulduk. Böylece sabah otelin orada aktarma yapmadan Tirano için trenimize binecektik. Otel çok temiz ve güzeldi. Çalışanlardan birçok yardımcıydı diğerinin değişik bir disiplini vardı ama biz yine de memnun kaldık. Oteli buradan inceleyebilirsiniz.

MİLANO’YA NASIL GİDİLİR?

Milano’ya İstanbul’dan direk uçuşlar var. Erken almazsanız biraz pahalı olabiliyor.

Biz Floransa’dan Milano’ya geçtiğimiz için kara yolu ile gittik. Tren ve otobüs seçeneğimiz vardı. Bunu detaylı olarak Floransa yazımızda anlattık ama burada da tekrar edelim.

FLORANSA’DAN MİLANO’YA NASIL GİDİLİR?

Floransa’dan Milano’ya gitmek için 2 seçeneğiniz var.

1-Tren

Neredeyse her saatte tren var. 6 saatte giden de var 1 saat 57 dakikada da. Firenze S.M. Novella merkezdeki istasyon. Milano’daki ise Central’e olacak. Fiyatları da hızlarına göre değişiyor 13 euroya da var 64 euroya da.
2-Flixbus

Bizim de kullandığımız bir diğer yol otobüs. Şu sıralar Türkiye pazarına da Kamil Koç’u satın alarak girecek olan FlixBus Avrupa seyahatlerimizde ucuz yollu kurtarıcılarımızdan biridir. Biz 9 euroya sabah 9daki otobüse bilet alıp Milano’ya geçmeye karar verdik.  Floransa Villa Costanza’dan Milano San Donato’ya doğrudan 3 buçuk saatte giden otobüsler var. Tabi bunların da 6 saatte 5 satte giden çeşitleri oluyor. Hiçbir otobüs Milano’nun şehir merkezine girmiyor.  Yüzden San Donato’da metro olması kurtarıcı.

MİLANO ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

MİLANO SAN DONATO’DAN ŞEHİR MERKEZİNE NASIL GİDİLİR?

San Donato’ya geldiğimizde yine bir anons bekledik ama tabi ki de yoktu. O yüzden gerek Google Maps’ten gerek şoförden teyit ederek inin. Otogar gibi bir yer ve otobüsün durduğu yerden 1 kat aşağıya inerek metroya ulaşabilirsiniz. Makineden bilet almak kısmın anlatmamız gerekirse:

MİLANO’DA ULAŞIM, MİLANO’DA METRO İLE ULAŞIM

Milano’da metro biletleri;

Tek Kullanımlık: 1.50 euro (90 dakika kullanım süresi var.)
24 Saatlik Sınırsız Bilet: 4.50 euro (24 saat boyunca tüm ATM ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz.)
48 Saatlik Sınırsız Bilet: 8.25 euro
Gece Bileti: 3 euro (Akşam 8’den sonra ertesi günün sabahına kadar kullanabilirsiniz.)

MİLANO’DA GEZİLECEK YERLER

Bizim çok fazla vaktimiz olmaması sebebiyle Milano için klişeleşmiş yeri gezelim dedik. Duomo di Milano ve Galleria Vittirio Emanuele II’yi hedefledik.
  1. DUOMO Dİ MİLANO

Dünyanın en büyük Gotik yapılarından biri olan bu muhteşem büyüleyici yapı, yolu Milano’ya düşenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Otelden çıkıp metroya bindik ve Duomo durağında indik yukarı çıktığımızda bütün ihtişamı ile bizi karşıladı. 1386 yılında inşasına başlanan Duomo di Milano 120 metre gibi olağanüstü bir yüksekliğe sahip. Kutsal kitaplardaki olayların tasvirleri yapılmış ve 2000’den fazla heykel ile süslenmiş büyüleyici bir yapı. Önünde fotoğraf çekilirken birden kolunuzu çekeleyen siyahi satıcılar yanınıza gelirse dikkatli olun çünkü elinize kuş yemi tutuşturup, bileğinize ip bileklik takıp sonrasında 20 euro bekleyebiliyorlar. Bir de eğer içine girecekseniz omuzları ve dizleri kapatacak kıyafetler giymeniz gerekiyor.

Duomo di Milano Giriş Bileti: Katedrale giriş, müzeler ve terasa çıkış 12 euro. Eğer Teresa asansör ile çıkmak isterseniz aynı bilet 16,5 euro. Sadece terasa çıkmak istersen 13,5 euro asansör ile, yürüyerek çıkmak 9,5 euro.

Duomo di Milano Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

  • Galleria Vittirio Emanuele II

Duomo di Milano’nun hemen yanında bulunan onun kadar tarihi alışveriş merkezi burası. İçinde lüks markaların (Louis Vuitton, Prada, Dolce Gabbana) bulunduğu tarihi bir yer. Girişinde lüks ve ünlü dondurmacısına da uğrayabilirsiniz. Her kafenin önünde menüsü bulunuyor. Oturmadan önce bir göz atmanızda fayda var. Daha sonra Leonardo Da Vinci’nin heykelinin olduğu parkta biraz oturup otele doğru 2,5 kilometre sokaklarda kaybolarak yürümeye başladık. Tabi bu sırada şiddetli bir yağmur bastırınca iki bina arasında 45 dakika boyunca mahsur kaldık.

  • Sempione Parkı

Milano’da gezilecek parklar listesi yapılırsa en başa koyulacak yerlerden birisi de Sempione Parkı’dır. Biz Katedralden sonra yürüyerek otele döneceğimiz için baktık yol üstünde çok büyük park var içinden geçerek gidelim dedik. Ama yarım saat önce fırtına çıktığını unutmuşuz tabi. Çamura bata çıka, otura otura bu parkın içinden gezerek gittik. Havanın güzel olduğu dönemde giderseniz yanınıza abur cuburları alıp gezme arasında piknik yapıp dinlenebileceğiniz bir yer. İçinde göleti, bisiklet sürme alanı ve Sferzesco Şatosu olan oldukça büyük bu parka uğramayı unutmayın.

MİLANO’DAN TİRANO’YA NASIL GEÇİLİR?

Biz Bernina Trenine binmek için Tirano’ya geçeceğiz. Tirano İtalya’nın İsviçre sınırında Alpler’in eteğinde bir küçük kasaba. Çok gezilip görülecek bir yeri yok. Daha çok Bernina Treninden gelenler ya da gidecek olanlar var burada daha çok. Ama manzarası muhteşem bir kasaba. Birçok kafe ve restoran var. Nefis İtalyan dondurmalarından burada da bulabilirsiniz.

Tren ile Milano’dan Tirano’ya 2 saatte ulaşabilirsiniz.

Ve aylarca hayalini kurduğumuz Bernina Treni

Şimdi sıra BERNINA EXPRESS’İNDE

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.