İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Seyahat Tutkunlarına / Gezginlere Koleksiyon Önerileri

Sizde bizim gibi gittiğiniz yerleri hatırlatacak, gözünüzün önünde durdukça seyahat aşkınızı alevlendirecek hatıralar istiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Biz ilk yurtdışı seyahatimizi yapmadan önce bu konu hakkında baya bir düşündük, araştırdık ama maalesef internet bize hiç yardımcı olmadı. Biz de beyin fırtınası yaptık ve bulduğumuz fikirleri şimdi hazırsanız sizlerle paylaşıyoruz.
Bir klasikle başlayalım.

  • MAGNET

Tabi ki bizim vazgeçilmezimiz olan bu koleksiyon bizde baya bir geniş. Son 4 senedir topluyoruz ve istisnası yok! Sonuçta magnet toplamak ciddi bir iştir. Önceden buzdolabının vazgeçilmeziydi ama 1 ay kadar önce yenisini alınca annem yeni buzdolapçığına kıyamadı. Magnetlerim ortada kaldı! Ben de ne yapsam diye düşünürken abimin bilgisayarı atılacaktı. Kasasının yanını söküp onu kullanmak aklıma geldi. Ve bam! Odamın başköşesindeler artık. Hem ucuz hem de çok yer kaplamıyor.

  • Edit; annem buzdolabına kıydı ve yeni yerlerindeler hem de daha fazlasıyla.
  • KAR KÜRESİ

Minik minik kar kürelerini kim sevmez ki. Hem her yerde  bulunacağı kesin. Ben yurtdışından toplamaya karar vermiştim ilk durağımız Paris’ten de aldım. Ama biraz maliyetli olabiliyor. En ucuzunun en minyatür boy ve 4 euro olduğunu görünce sakince bu koleksiyondan uzaklaştım. Ama bir şey olmaz şehir şehir değil de ülke ülke toplarım derseniz maliyeti daha da düşer tabi.

  • HER ŞEHİRDEN TOPRAK

Benim ilk olarak bir hocamdan duyduğum koleksiyon. Her gittiği yerden toplayıp küçük lavanta şişelerine koyuyor. Üstüne de nereden geldiyse kağıda yazıp yapıştırıyor. Bu da yer kaplar diyorsanız eğer uzun silindir şeklindeki saksılardan alıp kat kat koyabilirsiniz. Üzerine de yıl ve şehir/ülke yazabilirsiniz.

  • HER ŞEHRİN SİMGESİ

Bu koleksiyonu annem itina ile yapmaya başladı. Gittiğimiz yeri bize hatırlatacak olan simge yapıları veya oranın meşhur şeylerini topluyor. Salonda da öyle bir köşe oluşturdu. Şuan da elimizde az şey de olsa ileri de genişleyecek eminim. Aramızda kalsın benim de favorim bu!

  • TAMAMEN DUYGUSAL BİR KOLEKSİYON PARA

Çocukluğumdan beri biriktirdiğim değişik paralar var. Hatta abimin de kendine özel var. Ben de her gittiğim ülkeden kenara atıyorum. Almanya ve Fransa’nın Euro olduğu için ikisinde de harcadığım yerden bana gelen para üstlerini attım kenara. Sonuçta oradan almış oldum. Bunu eskiden pul koleksiyonlarını koydukları deftere koyup altına da nerden aldığımı yazıyorum. Bu da yer kaplamayan ve az maliyetli bir öneri. Hatta elinizde eski Türk paralarından varsa onlar da koleksiyonun vazgeçilmez birer parçası olabilir.

  • TÜM HATIRALAR BİR ÇERÇEVEDE

Gittiğiniz yerden aldığınız otobüs biletleri, müze biletleri, restoran faturası, harita vb. gibi şeyleri bir çerçevede birleştirebilirsiniz. Böylece yaptığınız her şeyi size hatırlatacak belgeler gözünüzün önünde olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.