İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AYASOFYA MÜZESİ

İstanbul’u bilen turistlerin ilk diyeceği şey herhâlde Hagia Sophia’dır. Bizim de her bahar gelişinde çıktığımız İstanbul turunda listemizin başında olan yerlerden biridir. Burası hem Hristiyanlığın hem Müslümanlığın kutsal kabul ettiği yerlerden biri. Ayrıca bir diğer önemli husus da altında Pagan Tapınağı olması. Pagan Tapınağı’nın üstüne Ayasofya inşa edilmiş. Ayasofya’nın Hristiyanlıktaki lakabı Mesih’in Büyük Kilisesi’ymiş. Daha detaylıca tarihine bakalım biraz da hadi!

AYASOFYA’NIN TARİHİ

Öncelikle isminden bahsedelim. Eski Yunanca’da anlamı ‘kutsal bilgelik’tir. Bazilika planlı olarak yapılan Ayasofya 3 kez inşa edilmiştir. Sebebi ise o dönem çıkan isyan ve bir diğeri 4. Haçlı seferi sırasında yağmalanması. İlki Bizans İmparatoru Konstantios döneminde 360 yılında İstanbul’un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiştir. İkinci kilise, II. Theodosios döneminde 415 yılında yapılmıştır. Üçüncü ve günümüzdeki halini alması ise I. Justinianus tarafından, 532-537 yıllarında olmuştur.
1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile kilise camiye çevrilerek ibadete açılmıştır. Bu dönemde Bizans eseri insan figürlü mozaiklerin üstü zarar vermeden sıva ile kapatılmış, insan figürü olmayan mozaikler ise olduğu gibi kalmıştır. Ayrıca bu dönemde bir çok kez çöken kubbesini onarmak Mimar Sinan’a düşmüş. Böylece de günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiş. 1935 yılında ise Atatürk’ün emri ve bakanlar  kurulunun kararı ile böyle bir ortak dini sembol, müze olarak kullanılmaya başlanmış. Bu dönemde bazı sıvalar kaldırılarak gün yüzüne çıkarılmış.

AYASOFYA BİLET FİYATLARI:

Bilet fiyatı 72 lira.

Ama müze kart almanız her şekilde daha karlı olacaktır. Öğrenciye 30 lira tam için 70 lira vererek müze kart çıkartabilirsiniz.

18 yaşının altındaki Türklere ve 0-12 yaş yabancı uyruklu çocuklara ücretsiz.

AYASOFYA ZİYARET SAATLERİ:

Pazartesi günleri kapalı.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 31 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 19:00

Gişe kapanışı: 17:30

Kış Dönemi
31 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18:00

Gişe kapanışı: 16:00

AYASOFYA’YA NASIL GİDİLİR?

Ayasofya’ya gitmek için Bağcılar-Kabataş hattı (T1 hattı) olan tramvayı kullanarak Sultanahmet’te inmelisiniz. Topkapı sarayı, Yerebatan Sarnıcı gibi pek çok gözde turistik noktaya da çok yakın olduğu için rotanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Tramvaydan başka giden bir ulaşım aracı yok. Ayrıca meydan trafiğe de kapalı ve İstanbul içine çok da uygun bir tercih olmayacaktır araba seçeneği. Marmaray, Hacıosman Metrosu, metrobüs ile de tramvaya çeşitli yerlerden ulaşabilirsiniz.

Adres: Ayasofya meydanı Sultanahmet-Fatih/ İSTANBUL
İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.