İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FLORANSA

Her santimi tarih ve aynı zamanda rutubet kokan sanat şehri Floransa.. İtalya her şehri ile sanatın merkezi olsaydı, Floransa da bunun öncülerinden olurdu sanırım. İtalya vizemiz varken tekrar gidip Bir bakalım başka şehirlerine de dedik. Oraya mı gitsek buraya mı derken işler çok büyüdü ve çok çılgın bir rota yaptık. Baktık ki biletler ucuz Bologna’ya uçak bileti aldık. İlk hedefimiz Bologna’ydı başta 1 gün orada kalacaktık oradan Floransa’ya geçip 3 gün kalıp 1 gün Pisa ve Siena’yı gezecektik 1 saat uzaklıkta oldukları için. Yapmadığımız rotayı niye anlatıyorsun derseniz sizin için belki fikir olur belki rota. Daha sonra Milano’ya geçip Venedik yapıp dönecektik. Sonradan annemin en büyük hayallerinden olan Bernina trenine çok yaklaşmış oluyorduk. Milano’dan kalkan bir tren olduğu için dedik bir daha mı gideceğiz Milanoya onun için ve bu sihirli cümle ile hoop planlar değişti. Bernina kısmını başka bir yazıda anlatacağız detaylı olarak. Ama biz gitmeden 1 hafta önce ayarladığımız için ilk çıktığı fiyattan biraz pahalı o yüzden İtalya’daki geziden ne kadar kısarak kardı. O yüzden Bologna’ya inip direk Floransa’ya geçmeye karar verdik. 3 gün kalıp Milano’ya gidip 1 gün sonra da Bernina Trenine bineceğiz diye ayarladık. Haydi ilk durağımızdan başlayalım.
BOLOGNA’DAN FLORANSA’YA NASIL GİDİLİR?

Bologna’dan Floransa’ya geçmek için 2 seçeneğiniz var. Ya Bologna Havaalanından gideceksiniz ya da Bologna Merkezinden gideceksiniz. Fiyat olarak çok farklı olmuyor iki seçenekte biz anlatalım seçim sizin.

Bologna’da çok tarihi binalara rastlayabilirsiniz

1-Bologna Havaalanından Floransa’ ya Nasıl Gidilir?

1-İlk seçeneğiniz Bologna Havaalanından otobüse binip direk olarak geçebilirsiniz. Ama otobüs 2 saatte bir var kötü olan yanı bu. Kişi başı 20 euro.

2-Bologna merkeze gidip oradan tren ile Floransa’ya geçmek. Biz bunu seçtik hem Bologna’da bir tur atarız diye. İster taksi ile 20 euroya geçin isterseniz bizim gibi kişi başı 6 euroya otobüse binip gidin. Çıktığınızda sağ tarafta otobüs var önünde de makine ver sadece kişi sayısını girip para atmanız yeterli. Sonra otobüste okutmanız gerek tabi. Sol tarafta ise taksiler var. Kişiye ve bagaja göre fiyat değişebilir dedikleri için biz tercih etmedik. Daha sonra merkezde tren istasyonunda inip oradan biletinizi alıp tren ile devam edebilirsiniz. Biraz saatlerde biz sorun yaşadık o yüzden uçağımız göre hepsini önceden ayarlamanızı tavsiye ederiz. 2 aktarma ile Floransaya iniyor. Biri 5 dakika sürüyor direk merkeze gidiyor. Zaten Bologna’da alırken danışmaya gidip alırsanız (her yerde makine var isterseniz ordan da alabilirsiniz) onlar size severek yardımcı olurlar. Saatleri yazıp verdi direk bize. Bu trenlere de kişi başı 14 euro verdik (12.5 floransanın dışına 1.5 de merkeze giden 5 dakikalık trene sadece peron değiştirmeniz gerek o kadar ) ve Floransa’dayız.
Unutmadan bir de son trene binmeden önce biletinizi perondaki makinelere koyup işletmeniz gerekiyor. Yoksa almamış sayılırsınız. TRENORD, TRENITALIA ve ITALIANO olmak üzere 3 tane tren firması var. İnternet sitelerinden de bilet alabilirsiniz. Biz saatleri daha uygun diye Trenitalia’yı tercih ettik.

Biz tren ile gitmeyi tercih ettik

FLORANSA’DA GEZİLECEK YERLER

1-GALLERIA DELL’ ACCADEMİA

Floransa diyince akla ilk gelen sanat eserlerinden biri olan Michelangelo’nun ünlü Davut heykelini ve yine Michelangelonu birçok yarım kalmış eseri (ki bunlar yarım kaldıysa diğerleri ne demek istiyor insan) ile çeşitli sanatçılara ait resimleri barındıran küçük bir müze. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü Davut Heykelini bünyesinde tutuyorsa büyük bir müzedir diye düşünmüştüm hep ben ama gidince bir küçük hayal kırıklığı yaşamadım değil. Nasıl bitti ya diye bir tur daha attım ama bitmişti. Neyse Davut heykeline de değerdi zaten. Müzeye ilk girdiğinizde sol taraftaki kapıdan girdiğinizde metrelerce uzaktaki heykeli tamemen görebiliyorsunuz. O kadar devasa ve görkemli bir heykel. Müzedeki bir başka bölüm ise Medici ve Lorraine ailelerine müzik aleti ile piyanonun mucidi Bartolomeo Cristofori’nin enstrümanlarının yer aldığı kısım.
Önünde baya uzun bir sıraya girdik ama hızlı aktı. Siz yine de vakit kaybetmek istemiyorsanız bileti önceden buradan alabilirsiniz.

Galleria dell’ Accademia Giriş Ücretleri: 2019 itibari ile biletler 12 euro. Eğer Avrupa’da 25 yaşının altında öğrenci iseniz 2 euro.

Galleria dell’ Accademia Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri kapalı. 8:15-18:50 arası ziyarete açık.

2-SIGNORIA MEYDANI

Floransa’nın açık hava müzesi olarak geçen bu ünlü meydan Veccihio Sarayı’na, Uffizi Galerisi’ne, Neptün Çeşmesi’ne, Grandük I. Cosimo Heykeli’ne ve Loggia dei Lanzi Platformu’na ev sahipliği yapıyor. Heykellerin önünde oturup kalabalığı ve sanat eserlerini izleyerek bir süre soluklanabilirsiniz. Biz etrafı gezdikten sonra heykellerin hemen bitimindeki Ristorante pizzeria H. Bargello’ya oturup pizza yedik. Fiyatlar Roma’ya kıyasla baya ucuz geldi bize.

3-VECCIHIO SARAYI

Duomo Katedralini de tasarlayan mimar Arnolfo di Cambio’nun bir diğer eseridir bu saray. Girişinde Davut heykelinin bir kopyası bulunuyor. Bir yönetim binası olarak yapılmış ve uzun bir sürede bu işlevini sürdürmüş. Daha sonra ülkenin en zengin ailelerinden olan Medici Ailesi burayı satın alıyor ve konut olarak kullanmaya başlıyor. Daha sonra onlar da nehrin karşısına Pitti Sarayı’na taşınınca Eski Saray olarak isimlendiriliyor. Bugün müze olarak hizmet veren müzenin içersinde Michelangelo, Vasari, Bronzino ve Vercohio gibi ustaların eserleri yer alıyor.

Veccihio Sarayı Ziyaret Saatleri: Perşembe günleri kapalı.

Veccihio Sarayı Giriş Ücretleri: tam bilet 12 euro.

4-LOGGIA DEI LENZI PLATFORMU

Signoria Meydanını şenlendiren en önemli bölüm belki de bu platform. Bir çok ünlü eseri sergileyen bu platform ilk başlarda konsey üyelerinin meydandaki gösterileri izlemes için yapılmıştı. Burada yer alan eserlerden en favorim Medusanın kesik başını tutan Perseus heykeli. Bir diğer favorim ise Giambologna’nın Sabin Kadınlarının Kaçırılışı heykeli.

Medusa’nın kafasını tutan Perseus

5-DUOMO KATEDRALİ

Floransa labirent gibi adeta. Nereye gitmeye çalışırsak çalışalım her zaman Duomo Katedralinin önünde bulduk kendimiz. Bu gösterişli yapı Duomo meydanında bulunuyor. 1296-1436 yılları arasında inşa edilmiş. Floransa Katedrali, Santa Maria Katedrali ya da sadece Duomo olarak da bilinir. Çoğu Avrupa katedrallerinden farklı bir tarzda renkli mermer ile yapılmış bu yüzden klasik bir havası var. Katedral ve Giotto Çan kulesi Unesco dünya mirası listesine alınmış. Önünde abartısız 1 kilometre kuyruk vardı. Yine biletleri önceden almanız gerekiyor. Yoksa bütün günü önünde sıcakta bekleyerek geçirebilirsiniz. Floransa’ya yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Duomo Katedrali Ziyaret Saatleri: Pazartesi, Çarşamba, Cuma 00.00 – 17.00 saatleri arasında, Perşembe günü 10.00 – 15.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Hafta sonu ise Cumartesi 10.00 – 16.45 saatleri arasında, Pazar günü 13.30 – 16.45 saatleri arasında ziyarete açıktır.

6- AZİZ GIOVANNİ VAFTİZHANESİ

Şehrin en eski yapılarından biri ve meşhur 3 bronz kapının olduğu yer bu vaftizhane. Dante, Medici Ailesi başta olmak üzere 19. Yüzyıl sonuna kadar birçok Floransalı Katolik burada vaftiz edilmiş. Kapıların üzerinde kabartma heykeller bulunuyor. Michelangelo bu kapılara güzellikleri sebebiyle olsa gerek ‘Cennetin Kapıları’ ismini vermiş. Üst tarafta bulunan Hz. İsa heykeli de başka bir gösterişli.

Duomo ile kombine bilet alarak girebilirsiniz.

7- PIAZZA DELL DUOMO

Floransa’nın yine birçok yeri gibi açık hava müzesi olan bir diğer meydan da burasıdır. Vaftizhane, Duomo ve bir çok restoran ve hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapan bu meydanda bolca sanat aşkınızı giderip karnınızı doyurabilirsiniz.

8-PIAZZA DELLA REPUBBLICA

Birçok ünlü ve lüks markanın yanında normal sayılabilecek butikleri bulabileceğiniz bu meydan tren istasyonuna yakın. Önünde atlıkarıncası ile Avrupa şehirlerinin olmazsa olmazı Zafer Takı ile size çok güzel fotoğraf arka fonu olacak bir meydan.

9- PONTE VECCHIO

Bir Avrupa şehrinin olmazsa olması nehirdir sanırım. Bu güzel şehirde bir de üstünde estetik bir köprü olunca tadından yenmiyor. Eski köprü anlamına gelen bu köprünün ilk başta yapılma sebebi ünlü Medici ailesinin Palazzo Pitti ile Palazzo Vecchio arasında geçişlerini gizli yapmasını sağlamaktı. 1345 yılında inşa edilen köprü 2. Dünya savaşından sağ çıkan tek köprü olma özelliğini de taşıyor. Günümüzde üzerinde mücevher dükkanlarının bulunduğu köprüden keyifle karşıya geçip Pitti Sarayını gezebilirsiniz.

10- UFFIZI GALERİSİ

İçimde bir yaradır Uffizi. Biz yine ayarlamamamıza rağmen muhteşem bir şekilde ayın ilk pazarına denk geldik. Ve tabi ki müzeler ücretsiz! Ama bizim Floransaya ulaşmamız Bolonyayı panoramik gezip gitmek ile olduğu için yetişemedik. Yoksa 3ümüz tam sıfır euroya girecektik. Neyse dedik bilet fiyatlarına bakalım sonraki günler için diye girdik sitesine ve üçümüz için 99 Euro çıktı. Dırırırım Berninaya para bayıldık bunu yapamayız dedik ve daha büyük hayallerimiz olduğu için maalesef giremedik.

FLORANSA’DA ALIŞVERİŞ

1-San Lorenzo Market

Büyük bir pazar alanı, hediyelik eşyalar, şallar, deri montlar, deri çanta ve cüzdanlar, tahta işlemeli tepsiler en çok göreceğiniz stantlardan. Burada dedikleri ilk fiyata sakın almayın. 25 euro diye açıyorlar kapıyı ve 7 euroya kadar iniyorlar. Biz şalı hiç çaba sarf etmeden 7 euroya aldık mesela.

2-Conad City

Siz de bizim gibi market gezmeyi Sevenlerdenseniz eğer burada carrefour express ve Conad City adında b marketlerden sıkça görebilirsiniz. Conad City bizim Migros gibi boyutu değişiyor ama genellikle büyük marketlerinden var. Fiyatları uygun ve kendi markası olan beyaz ve latteli çikolataları müthiş. Ayrıca sıcak olarak yemekler de bulundurur içinde çeşitli tavuk kızartmaları, patates haşlama, nugget gibi şeyleri alıp arada atıştırabilirsiniz.

3-Porcellino Pazarı

Yine San Lorenzo’daki gibi hediyelik eşyalar bulabileceğiniz sokak pazarlarından bir diğeri. Çoğunlukla deri çantalar, cüzdanlar satılıyor. Cüzdan fiyatlarına bakmıştım 25 euro civarı genellikle ama sıkı pazarlık yapma şansınız var. Pazartesi hariç her gün açık.

Porcellino Pazarına nasıl gidilir?

Floransa zaten yürüyerek keşfedeceğiniz bir yer. Adresi buraya bırakıyorum: Piazza del Marcato Nuovo 50123.

FLORANSA’DA MİLANO’YA NASIL GİDİLİR?

İtalya’da öğrendiğim bir şey varsa o da Avrupa’da ulaşımı son dakikaya bırakmayacaksın. 1 euro bile artsa anlık kur ile 6.30 ile çarpıyoruz ve 3 kişiyiz bir de 3 ile çarp. En iyisi önceden almak. Bernina Ekspressine yaklaşırken Milano’ya doğru yol almamız gerekiyordu. Yine otobüs ve tren seçeneği var elimizde. Trenler almış başını gitmiş tabi 3ümüze 150-180 euro arası değişiyordu. Flixbus’cığım yine imdadımıza yetişti. Baktık biletler 3ümüze 53 euro. Dedik yeter ya burada kalacağız ya alacağız. Ama şöyle bir sorun var ki otogar şehrin biraz dışında 8 km kadar. Floransa’da da Milano’da da aynı sorun var ama araştırdık gayet kolay ulaşımı var. Merkeze giden de otobüs yok. Sadece tren var. Ama metro ile merkeze ulaşım gayet kolay. Onu da az sonra anlatacağım. Flixbus’ın biletlerini internet sitelerinden aldık. Türkçe seçeneği de olduğu için rahatça alabilirsiniz. Çıktıya felan da gerek yok zaten. Bileti mail olarak atıyorlar barkodu okutarak biniyorsunuz. Ama hiç bir Avrupa ülkesinde anons yok o yüzden gözünüzü dört açın ve otobüsü kaçırmayın.

İTALYA’DA TRENLE ULAŞIM, İTALYA’DA TREN FİRMALARI NELERDİR?

Bunun dışında Floransa’dan Milano’ya tren yolculuğu yapmak isterseniz 3 tane tren firması var. Bunlar Trenord, Trenitalia, İtalio. Her yerde makineleri olduğu gibi danışmalar da var bilet almak için. Bazen aktarmalı olacağı zaman makinelere güvenemeyip danışmaya gidip almıştık. İnternet sitelerinden de alabilirsiniz ama daha sonradan çıkartmanız gerekir mi emin değilim.
FLORANSA VILLA COSTANZA TRAM 1’E NASIL GİDİLİR?

FLORANSA’DA OTAGARA NASIL GİDİLİR?

FLORANSA’DA FLİXBUS NEREDEN KALKIYOR?

Burası otobüslerin kalktığı yer. Flixbus’a özel değil yani. Bütün otobüslerin kalktığı  yer Villa Costanza diye geçen yer. Tram 1 adı üstünde tramvay var anlayacağınız. Merkezdeki tren garının oradan T1 numaralı tramvaya binip en son durak olan Villa Costanza’ya gidebilirsiniz. Duraklar zaten garın yanında görülüyor. 2 yöne olduğu için villa Costanza yazan tarafa gelene bineceksiniz. Biletler yine küçük makineler ile durağın içinden alınıyor. Her türlü bozuk para da kabul ediyor. 90 dakikalık biletler var ve 1.5 euro. Onu alıp tramvaya bindiğinizde makineye okumanız gerekiyor. Boş oluyor biz otura otura yaklaşık 30 dakikada ulaştık. Bu yazıyı yazarken de Flixbustayız hatta. Bakalım Milano nasılmış.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.