İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PRAG

ÖZGÜRLÜK ŞEHRİ PRAG

Şehre girdiğiniz anda sizi zaman yolculuğu yapmışsınız gibi hissettiren bu mistik yere hazır olun! Arnavut kaldırımlı dar sokakları, gotik mimarinin en güzel eserlerine ev sahipliği yapan bu şehre Hitler bile hayran kalmış ve 2. Dünya Savaşı’nda bombalatmadığı iki şehirden biri. (Bir diğeri Paris). Zaten bu yüzden olduğu gibi kalmış ve sizi zamanda geri götürmeye hazır.

Tarihe meraklı olan bizim gidilecek yerler listemizde tabi ki üst sıralardaydı Prag. Atmosferinden aşırı etkilendiğim bir yer. Eski meydan denilen yerde o kadar çok çeşitli insan ve bir o kadar sokak sanatı var ki. Karnaval yeri gibi. Açıkçası benim ütopyamdaki dünya tam olarak Prag Eski Kent Meydanı’ymış! Kendimi orada o kadar özgür hissettim ki. Herkes eğleniyor, çılgın aktiviteler var, her yerde kulaklarımızın pasını silen müzisyenler. Kesinlikle olmak istediğim yer. Bir de kışın gitmek lazım
Tabi ki bunların hepsi turistlik yerler de oluyor. Yerli halkı gayet soğuk. Aslında genelleme yapmayı sevmeyiz ama soğuk insanlar çok daha fazlaydı. Soğukluktan kastımız kabalığı da kapsıyor. Neyse ki karşımıza onları bastıracak bir iki kişi çıktı.

Bir şeyi de söylemeden geçemeyeceğim. Özgür hissettiren bir şehir evet, çok eski yapılar var evet hepsi de görülmeye değer ama inanılmaz iyi de pazarlanmış bir şehir olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Nedenlerini aşağıda anlatacağız.

Öncelikle gezilecek yerlere başlayalım. Prag küçük bir şehir sayılır. Daha doğrusu turistlik gezilecek yerler birbirine çok yakın. O yüzden zaman sıkıntısı çekmezsiniz. Şimdi listeye başlıyoruz:
PRAGDA GEZİLECEK YERLER

1-Aziz Vitus Katedrali

Prag Kalesi içinde yer alan bu katedral saray kilisesi olarak 1344 yılında inşa edilmiştir. Gotik ve barok mimarinin en güzel örneklerinden biridir. İlk başta sadece Gotik olarak yapılması planlanmış ama daha sonra Barok tarzında süslemeler de eklenmiş. Katedralin bir çok yerinde dışa doğru uzanan yaratıklar görürsünüz. Bunlar elbette ki dini açıdan şeytanı yansıtıyor ama aynı zaman da birer su oluklarıdır. Ayrıca dış kapıda Hz. İsa’nın Çarmıha gerildiği anın tasvirini görebilirsiniz. Kilisenin dışı oldukça kasvetli bir havaya sahip ama bu bilerek yapılmış amacı ise insanlara dinden çıkmayın demekmiş.

Aziz Vitus Katedrali’ne Giriş Ücreti: Katedralin belli bölümü ücretsiz. Eğer tamamını gezmek isterseniz belli bir miktar ödemeniz gerekiyor.

Aziz Vitus Katedraline Nasıl Gidilir? Katedrale metro ve tramvay ile ulaşabilirsiniz. Metroyla Malostranska durağında inerek, tramvayla 22 ve 23 numaralı hatlar ile ulaşabilirsiniz.

2-Prag Kalesi

Kale içerisinde birçok önemli yer var. Eski Kraliyet Sarayı, rengarenk sevimli evlerin yer aldığı Altın Yol, 16I. Ferdinand’ın karısı Anne için yaptırdığı Yaz Bahçeleri, Aziz George Bazilikası ve içinde bir işkence odasının da bulunduğu Beyaz Kule ve Aziz Vitus Katedrali. 1. dünya savaşından sonra kale hükümet binası olarak kullanılmaya başlamıştır ki günümüzde de Çek Cumhuriyeti cumhurbaşkanı yaşamaktadır.

Burada yapılacak değişik bir aktivite de saat 12:00’de yapılan asker değişim törenini izlemek olabilir. Bizim Anıtkabir’deki gibi 2 nöbetçi asker var ama bizimkilere kıyasla gerçekten keyif yapıyorlar. Göz teması kuruyorlar, sallanıyorlar baya kıpırdıyorlar yani nöbetleri bizimkiyle yarışamaz. Ama insanlar bunu muhteşem bir şey olarak yorumluyorlar. Değişim seremonisi, nöbetleri vs. güzel bir pazarlama bu birinci örneğimizdi.

Prag Kalesi Giriş Ücretleri: Kaleye giriş ve bazı alanlara giriş ücretli ama katedrallere, bahçelere ve baz yapılara giriş ücretsizdir.

Prag Kalesine Nasıl Gidilir? Tramvayın kralovsky letohradek ya da prazsky hrad duraklarında inebilirsiniz.

3- Dans Eden Ev (Dance Hause)

Farklı mimarisiyle ilgi odağı olan bu bina önce kültür merkezi olarak planlanmıştır ama günümüzde restoran kısmı hariç halka açık değildir.

4-Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)

Prag’da yer alan en eski köprüdür. Üzerinde 30 adet heykel bulunur. Giriş ve çıkışında kuleler vardır yani her santimetresi doludur bu köprünün. Benim en sevdiğim kısımlarından biri de üzerinde yine birçok müzisyen, sokak sanatçısı ve takı vs satan tezgâhlar bulunuyor. Heykellerin hepsi gerçekten göz alıcıdır. Bir tane de Osmanlı’nın yeniçerisini de içinde bulunduran heykel vardır. Anlamı ise zindanda insanlar vardır ve başında da yeniçeri duruyor. Yeniçerinin üstünde ‘altın haçlı geyik’ ve ‘kurtarıcı aziz şövalye’ kılıcıyla duruyor. Osmanlı artık hasta adamdır.

Prag Karl Köprüsü’ne Nasıl Gidilir? 12, 20, 22 numaralı otobüslerle Malostranske’de inip Mostecka’ya yürüyebilirsiniz.

 

5-Eski Şehir Meydanı

Benim kendimi hayatım boyunca en özgür hissettiğim yer burası sanırım. O kadar farklı bir havası, o kadar güzel enerjisi var ki burada uzun bir süre kalmak istedim. Bu meydan aynı zamanda birçok yapıya da ev sahipliği yapıyor; Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, bir dönem Franz Kafka’nın da yaşadığı Dum u Minuty Evi, Tyn Önündeki Meryem Ana Kilisesi, Jan Hus Anıtı, küçük meydanın ortasındaki kuyu ve veba anıtı olan Male Namesti. Burada yapılacak en güzel şeylerden biri tam ortadaki otellerinden kafelerinden birinde oturup bir sağa bir sola bakıp oturduğunuz yerden hepsini izlemek. Biz çok yorulduğumuz için mecbur yaptık zaten bunu.

Ve olmazsa olmazlardan başımıza gelen ilginçli bir olay da burada. Tam astronomik saatin önünde oturduk bir kafeye ve yanımıza dünya tatlısı ve mükemmel güzellikte 25 yaşlarında bir Çek kızı geldi. Orada çalışanlardan biri. Fotoğrafımızı çekip çekemeyeceğini sordu. Biz de tabi dedik. 5 Dakika sonra geldi ve fotoğrafımızı magnet şeklinde yaptırmıştı ister misiniz dedi biz de alalım derken neredensiniz diye sordu. Türkiye dedik ve sevinç-şaşkınlık karışımı bir tepki aldık. Hemen arkasında da benim erkek arkadaşım da Türk hatta 2 ay önce Fethiye’deydim dedi. Dedim Allaaahh as bayrakları as as as. Sonra sordum Türkçe biliyor musun hiç diye başladı ‘biraz ben Türkçe biliyor ama yani hani tam konuşamıyorum’ demeye. İnşallah böyle güzel ve tatlı bir kızı kaybetmeyiz.

PRAG’DA NE YENİR?

diye sorulunca akla ilk gelen şey:

TREDELNİK

Bir de burada yapılacaklar listesinin başında Tredelnik yemek var. Ay o nasıl bir tad, o nasıl bir görüntü….. çilekli-kremalı, dondurmalı vs gelip gidip bir çeşidinden alabilirsiniz bizce ve 110 CZK yani bizim gittiğimiz zaman için 4,5 euro civarıydı.Yemeden dönmeyiniz lütfen.

6-Astronomik Saat

Dış görünüşüyle herkesi kendine hayran bırakan ama her saat başı ‘gösterisiyle’ çok büyük bir hayal kırıklığına uğratan bu enteresan yapı ortaçağ’dan kalmadır. Üzerinde 12 saat ve 12 burç sembolleri yer alıyor. Zaten önündeki büyük kalabalığı orda tutan da bu. Kenarlarında 4 tane figür vardır. Ölümü simgeleyen ‘iskelet’, eğlenceyi simgeleyen ‘mandolin çalan Osmanlı’, aç gözlülüğü simgeleyen ‘elinde altın kesesi olan Yahudi’ ve kibiri simgeleyen ‘elinde ayna bulunan figür’ Bunlar ve saatin üst kısmındaki pencereden çıkan figürler her saat başı hareket ederler. Eğer denk gelirseniz izleyin ama 15 dakikadan fazla beklemeniz gerekirse kesinlikle vakit kaybetmeyin. Bir de bu saatin tepesine kadar çıkabiliyorsunuz eğer Prag Manzarasını izlemek isterseniz girebilirsiniz.

Prag Astronomik Saate nasıl gidilir? Praag Astronomik saate hangi metro gider? Staroměstské metro durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz. Old Town’da bulunuyor.

Prag Astronomik Saate Giriş: 110 CZK giriş ücreti var.

7-Hard Rock Cafe

En sevdiğim mekanlardan biridir. Ama Prag’ta kısıtlı zamanmız olmasında dolayı sadece içinde bir tur atıp çıkmak zorunda kaldık. Sırf burası ve kalan diğer 1-2 yer için tekrar gitmek istiyorum.

Prag Hard Rock Cafe’ye nasıl gidilir? Eski Şehir meydanında bulunuyor. Astronomik Saatin yanındaki sokakta diye kaba bir tarif yapabiliriz.

8-Café Slavia

Nazım Hikmet’in bir zamanlar Prag’tayken şiirlerini yazdığı kafedir. Kafka’nın da zamanında sık sık uğradığı bir yerdir. İçerisinin dekorasyonu çok güzel, 1930’lardaymışsınız gibi hissedeceksiniz. Fiyatları da bizim bir kafeye gidip yiyip içip ödeyeceğimiz hesabın yarısı kadar. Uğranılması gereken bir kafe bizce.

9-Dünyanın En Dar Sokağı

Vee işte yine bir Çek pazarlaması ile karşınızdayız. İki bina arasında kalan arayı bir trafik lambası koyarak dünyanın en dar sokağı diye pazarlamışlar. Kızabilir miyiz? Hayır. Biz elimizdekileri pazarlayamazken adamlar olmayan şeyleri ticarete dökmüşler. Keşke birazcık uyanıklık kapsak oradan. Fotoğraflar aşağıda yorumu da size bırakıyoruz.

Gitmediğimiz ama gidilebilir başka yerler:

10-Ulusal Müze

11-Aziz Niklaus Katedrali

12-Barut Kapısı

BONUS: Prag’da dilencilerin bizimkiler gibi yapışması hatta konuşması bile yasak. Göz teması kurmadan ve çoğunlukla yere kapanarak dilenmek zorundalar. Eğer insanlar onların o haline acırsa para veriyorlarmış.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.