İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KARLOVY VARY

BOHEMYA’DA BİR KAPLICA MERKEZİ KARLOVY VARY

KARLOVY VARY NEREDE?

Prag’a yaklaşık 130 kilometre yani 1,5 saat uzaklıkta olan bu sağlık cenneti özellikle şifalı suları ve temiz havasıyla meşhurdur. Havası o kadar temiz ki açık havada bile sigara içilmesine izin verilmiyor sadece belirli kafelerde içilebiliyor. Rengârenk evleri ve yemyeşil çevresiyle kartpostal gibi bir yer.

Bizi en çok etkileyen detaylardan biri de dünyayı etkileyen insanların uğrak yeri olmasıdır. Mustafa Kemal Atatürk, Karl Marx, Freud, Hitler, Beethoven ve Mozart gibi isimler.

Şehrin efsanesine göre, kral bir geyik vurmuş ve geyik yaralı olarak kaçmayı başarmış. Geyiğin şifalı sulardan içerek iyileştiğini gören kral, burada bir yazlık saray kurmuştur.

Bilindiği üzere Atatürk bir dönem ciddi bir böbrek rahatsızlığı yaşamış. 1. Dünya Savaşı sırasında 1918’de tedavi olmak için Viyana’ya gitmiş. 3 hafta boyunca burada tedavi görmüş daha sonra oradaki doktorun tavsiyesi üzerine Karlovy Vary’e gelmiş. Hatta bu dönemde kendi el yazısı ile yazdığı günlüğü Karlsbad Hatıraları daha sonra Afet İnan tarafından kitap olarak yayınlanmıştır. Şunu da belirtmek gerekir ki tedavisini yarım bırakarak geri dönmüştür. Çünkü padişah ölmüştür ve Vahdettin tahta geçmiştir.
Şuanda da Atatürk’ün kaldığı Otel Carlsbad Plaza olarak geçmektedir. Atatürk’ün kaldığı odayı da müze şeklinde tutuyorlar ve gezmek mümkün.

Şehrin ortasındaki nehirden buhar çıktığını görebilirsiniz. Karlovy Vary kaplıcalarıyla ünlü olduğu kadar su pınarlarından akan ve böbreklere iyi geldiği söylenen Mineral suları ile de meşhur. Ama su demek biraz abartı olabilir. Biz bir yudumu zar zor içtik. Ama şifadır diyerek bir şişeye aldık belki içebiliriz diye 🙂 12 farklı kaynaktan gelen 30-70 derece arası değişen suları var. Açıkta büyük bir havuz var ve sürekli yoğun olarak buhar çıkıyor büyülü bir kazan gibi duruyor 🙂 Onun az ilerisinde camlarla kaplı yerde 3 adet asıl kaynaktan gelen su yani çeşme bulunuyor. Çeşmeleri görür görmez elinizi sokmayın yanabilirsiniz. Üstlerinde sıcaklıkları yazılı.

Karlovy Vary genel olarak alışveriş yeri değil diyorlar ama bizce yeteri kadar hediyelik eşya mağazası var. Hatta şehrin klâs olmasından da kaynaklı çok lüks ama bir o kadar güzel el işçiliğinin ön plana çıktığı mağazalar var. Sadece camdan yapılan eşyaların olduğu mağazalara zaten bayıldık.

Ayrıca Karlovy Vary’e gitmişken o meşhur kupalarından da almanızı tavsiye ediyoruz. Zaten her yerde karşınıza çıkacaktır. Benim sonradan öğrendiğim bir şey ise bu kupaların kulp kısmının kendiliğinden pipet olmasıdır.
KARLOVY VARY’DE NE YENİLİR, NE İÇİLİR?

KÂĞIT HELVA

Önünde kalabalık gördüğünüz bir yer varsa heh işte orası ünlü helvacı. İncecik iki kağıt helva arasında envai çeşit kremalı bir tatlı. Bizimkilere çok benzemiyor bizce. Amaan bizimki daha güzeldir neden alalım derseniz bizi canevimizden vuran bir şey söyleyelim: Menüsünde 6 dil var ve biri Türkçe. Tek tek alabileceğiniz gibi paketler halinde de satılıyor ve 1,40 euro. Çikolatalısı, limonlusu ve kahvelisini tavsiye ederiz.

TRDELNİK

Prag’da bolca bulabileceğiniz gibi burada da bir iki yerde satılıyor. Zaten o külah kokusunu illa alacaksınızdır. Kesinlikle deneyin. Hatta bize de kargolayın 🙂 110 Çek korunası veya 4 euro gibi bir fiyatı var. Ama E F S A N E. Sırf şu tatlı beni bir daha Çek’e götürebilir. İster krema ve çilekli isterseniz dondurmalı yiyin. Bizce giderken birini, dönüşte birini yiyin.

TAVA DONDURMASI

Benim Türkiye’de de hep denemek istediğim ama fiyatlarını aşırı pahalı bulduğum için yemediğim lezzet Karlovy Vary’de karşıma çıkınca kaçırmadın. Oreo, çilek, nutella, yaban mersini ve muzla yapıyorlardı. Çocuk neyli istersiniz dedi. Bende anneme döndüm ve istemediğin bir şey var mı dedim o da yok karışık yaptır dedi. Tabi bana o an kal geldi karışık nasıl diyeceğim. Aklıma Cem Yılmaz’ı esprisi geldikçe gülüyorum. Çocuk bekliyor, anneme diyorum sadece çilek nutella diyeceğim o diyor hayır karışık istiyorum. En son aydınlandım ve ‘Can you do it with all of them’ dedim. Anladı. En son el kolla anlatacaktım da Allah’tan aklıma bir şey geldi. Onu da 3 euroya aldık.

KAHVE

Helvacının hemen karşısında bir otelin kafesi vardı. Soluklanmak için oturduk. Bize göre eğer otelin kafesiyse pahalı olmalı. Ama Avrupa’da böyle bir düşünce yok. Ne Eyfel’in orada pahalıydı, ne Prag’da saat kulesinin önünde ne de Karlovy Vary’nin ünlü otellerinde.

KARLOVY VARY İÇİN GEREKLİ BİLGİLER

Eski adıyla Çek Cumhuriyeti yeni adıyla Çekya’da olan bir şehir. Dolayısıyla Çekçe konuşuluyor ama çoğu İngilizce de biliyor. Para birimi kendi paraları olan Çek Korunası. Ama çoğu yer euro da alıyor. Yaklaşık 1 euro 25 koruna yapıyor. Kazıklanmamak için bunu aklınızda tutun. Ya da zaten genellikle 2 fiyatı da yazıyorlar.

Burada da Türk esnaf var. Önünden geçerken Türkçe konuştuğumuzu duydular ve hoş geldiniz dediler tabi kendimizi yine muhabbetin içinde bulduk.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.